Twój przewodnik po radzeniu sobie z suchą skórąCzy wiesz, że sucha skóra to najczęstszy problem skórny na świecie? Szacuje się, że nawet 70% ludzi ma suchą skórę w dowolnym momencie. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mają suchą skórę, a problem ten nie ogranicza się tylko do miesięcy zimowych czy chłodniejszego klimatu. Sucha skóra może pojawić się u każdego w dowolnym momencie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co powoduje suchość skóry, jak sobie z nią radzić i jakie są naturalne środki zaradcze dla suchej skóry.

Co powoduje suchość skóry?

Sucha skóra może być spowodowana przez wiele rzeczy. Niektóre z najczęstszych przyczyn obejmują:

- Zmiany sezonowe. Sucha skóra jest bardziej powszechna w miesiącach zimowych i w chłodniejszym klimacie. Kiedy pogoda staje się chłodniejsza, powietrze staje się mniej wilgotne, co wysusza Twoją skórę.

- Zmiany hormonalne. Zmiany hormonalne, takie jak w czasie ciąży, menopauzy lub w pewnych okresach cyklu kobiety, mogą prowadzić do wysuszenia skóry.

- Produkty, których używasz. Niektóre produkty, takie jak mydła, środki do mycia twarzy i ciała mogą pozbawiać skórę naturalnych olejków, powodując jej wysuszenie i swędzenie.

- Genetyka. Niektórzy ludzie mają po prostu predyspozycje do posiadania suchej skóry.

Jak radzić sobie z suchą skórą

Jeśli masz suchą skórę, jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc jej ulżyć.

- Nawilżaj swoją skórę. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla suchej skóry jest jej nawilżanie. Utrzymuje to skórę nawilżoną i zapobiega jej kruchości i pękaniu. Zaleca się, aby nawilżać skórę dwa razy dziennie; raz rano i raz przed snem.

- Podczas czyszczenia należy nosić rękawiczki. Częste mycie rąk jest dobrym sposobem na zapobieganie rozprzestrzenianiu się zarazków, ale może również prowadzić do wysuszenia skóry. Noszenie rękawiczek podczas sprzątania sprawi, że Twoje ręce będą nawilżone i wolne od bakterii.

- Oszczędnie używaj luffy i gumek do żucia. Zbyt częste szorowanie skóry może spowodować jej wysuszenie, dlatego pamiętaj o tym, jak często używasz luffy lub gąbki.

- Unikaj gorących pryszniców. Gorące prysznice są relaksujące i mogą pomóc Ci się odprężyć po długim dniu, ale mogą być szkodliwe dla Twojej skóry. Postaw na ciepłe prysznice, a nawet na kąpiele.

Naturalne środki zaradcze dla suchej skóry

Istnieje wiele naturalnych środków zaradczych dla suchej skóry, ale najlepszą opcją jest po prostu nawilżanie skóry. Istnieje wiele produktów na rynku, które są przeznaczone do nawilżania skóry, i są one dostępne w wielu różnych zapachach i smakach. Jeśli masz suchą skórę, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zapobieganie jej w pierwszej kolejności. Stosując się do tych porad i wskazówek, możesz utrzymać skórę nawilżoną i zdrową.